Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Jak dbać o rośliny w domu, aby przez cały rok rosły dobrze i zdrowo? W zależności od pory roku, ich wymagania nieco różnią się. Prawidłowa pielęgnacja roślin doniczkowych zimą jest niezwykle ważna.

W krótkie i pochmurne zimowe dni, wpada do mieszkania niewiele promieni słonecznych, przez co rośliny są niedoświetlone. Suche powietrze również nie służy większości uprawianych w domu roślinom. Oto podstawowe zabiegi, o których należy pamiętać zimą.

 

donice samopodlewające

Donice samopodlewające Eva Solo. www.czerwonamaszyna.pl

 

Jak zwiększyć ilość światła?

Niedobór światła to jeden z podstawowych problemów, z którym rośliny zmagają się o tej porze roku. Dlatego prawidłowa pielęgnacja roślin doniczkowych zimą przede wszystkim ma na celu zapewnić im dobry dostęp do światła. Niektóre gatunki roślin całkiem dobrze radzą sobie w cieniu, jak np. paprocie czy bluszcze, ale zdecydowana większość preferuje jaśniejsze stanowiska. Najmniej odporne na deficyt światła są rośliny o jasnych i pstrokatych liściach. Objawem jego niedoboru jest żółknięcie rośliny, usychanie liści, odpadanie kwiatów. Rośliny mogą też zacząć się wyginać w stronę światła. Aby temu zapobiec, warto umieszczać rośliny w doniczkach dość blisko okna (ale nie przy samym kaloryferze!). Staramy się także nie zasłaniać okien zasłonami w ciągu dnia, a okazy, które zaczynają wyciągać się w stronę światła – obracamy, aby ich pokrój stał się regularny. Niektóre gatunki jak np. azalie, cyklameny, fiołki czy anturium można doświetlać świetlówkami, które umieszcza się ok. pół metra od rośliny. Takie światło, w zależności od potrzeby, można zostawić włączone nawet do kilkunastu godzin dziennie.

 

jak zapewnić dobre oświetlenie roślinom

Zimą trzeba zadbać o dobre doświetlenie roślin. www.velux.pl

 

Wycieranie liści z kurzu

Zalegający na liściach kurz dodatkowo zmniejsza ilość światła docierającego do rośliny, a tym samym utrudnia fotosyntezę. Dlatego systematycznie należy usuwać kurz z liści. Zabieg ten zmniejsza także występowanie szkodników i chorób. Poza tym poprawia ich wygląd. Kurz należy ścierać wilgotną szmatką, przytrzymując liść od spodu dłonią, aby zapobiec jego rozdarciu. Kurz ścieramy tylko z roślin o gładkich liściach, pozbawionych kutnera.

 

pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Liście wycieramy z kurzu bardzo delikatnie za pomocą wilgotnej szmatki. Na zdjęciu aranżacja z oferty Bloomingville. www.bohemianliving.pl

 

Odpowiednia temperatura

Roślin nie należy przegrzewać. Nie umieszczamy doniczek nad grzejnikami oraz w najbliższym ich sąsiedztwie. Unikamy też ciepłych parapetów. Zbyt wysoka temperatura powoduje bowiem utratę wilgotności i potrzebę jej uzupełniania. Dodatkowo, powietrze w mieszkaniu zimową porą w wyniku jego ogrzewania jest bardzo suche, a przecież większość roślin uprawianych w domu, poza sukulentami i kaktusami, to gatunki pochodzące z miejsc tropikalnych.

 

Palma Areka

Palma Areka z oferty Ikea. www.ikea.com.pl

 

Zraszanie roślin

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą musi zapewnić im dostateczną wilgotność powietrza. W tym celu rośliny – szczególnie te pochodzące z lasów tropikalnych – należy zraszać. Delikatne spryskiwanie roślin podnosi poziom wilgotności. Zabieg powinien być wykonywany codziennie. W celu ułatwienia sobie tego zadania, rośliny warto pogrupować i ustawić obok siebie gatunki, które lubią zraszanie. Dzięki temu utworzą wokół siebie własny wilgotny mikroklimat.

Dodatkowo ziemię wokół roślin można wyłożyć keramzytem lub wstawić doniczki do większego naczynia wypełnionego żwirem. Pod nim natomiast stale powinna znajdować się woda.

 

zraszanie roślin doniczkowych zimą

Warto ustawiać obok siebie rośliny o podobnych preferencjach dotyczących zraszania. www.leroymerlin.pl

 

Podlewanie

Zazwyczaj rośliny umierają z nadmiaru wody, dlatego z podlewaniem nie można przesadzać. Rośliny nie powinny również stać w wodzie. Jeżeli niektóre gatunki podlewamy od dołu (czyli lejemy wodę na podstawkę), dajemy roślinie czas na napojenie się, a następnie nadmiar wody wylewamy. Gdy roślina zostanie przelana, podłoże staje się rozmoczone i tlen nie może dotrzeć do korzeni. Zaczynają umierać i gnić. Dlatego lepiej podlać roślinę mniejszą ilością wody. Przed kolejnym podlaniem, ziemia w doniczce powinna być tylko lekko wilgotna (to zależy również od zapotrzebowania poszczególnych gatunków).

 

konewki do podlewania roślin doniczkowych

Do podlewania używamy odstanej wody. www.home-you.com

 

Nawożenie

Zima to czas, kiedy rośliny wchodzą w naturalny stan spoczynku, ale w warunkach domowych nie zawsze mamy możliwość zapewnienia im tego. Jest ciepło, wilgotno, przez co skłaniamy je do wegetacji. Stąd pielęgnacja roślin doniczkowych zimą powinna obejmować również delikatne ich dokarmianie nawozami. Stosujemy jednak mniejsze dawki niż wiosną i latem.

 

rośliny w domu

Zimą zmniejszamy częstotliwość i ilość stosowanych odżywek. Na zdjęciu aranżacja z oferty Galerii Wnętrz Domar. www.domar.pl

 

Usuwanie zwiędłych i brązowych liści

Takie liście wyglądają brzydko, mogą wręcz zrujnować wygląd rośliny. Poza tym mogą przyczynić się do rozwoju różnych chorób. Usuwamy je za pomocą ręcznego sekatora lub ostrych nożyczek.

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram