Prace ogrodnicze zimą
Wydawałoby się, że zimą o ogród nie trzeba dbać. Nic bardziej mylnego. Charakter prac jest nieco inny niż w pełni sezonu, ale ogrodnik w tym czasie nie odpoczywa. Oto prace ogrodnicze zimą, o których musisz pamiętać.
To waśnie teraz, zimą planujemy nowe nasadzenia, kupujemy nasiona, sprawdzamy narzędzia ogrodnicze, czyścimy je i ostrzymy, przycinamy drzewa owocowe i krzewy, pilnujemy czy rośliny są dobrze zabezpieczone przed zimnem, dokarmiamy ptaki, odśnieżamy… To jedynie najważniejsze i najbardziej pilne prace ogrodnicze zimą, które trzeba wykonać i nie odkładać ich na później.
Zaplanuj nasadzenia
Zima to idealny czas na planowanie nowych nasadzeń, wykonania projektu ogrodu. Teraz warto zlecić architektowi krajobrazu jego wykonanie, aby wczesną wiosną móc ruszyć w teren. Zimą również warto zaplanować co chcemy posiać lub posadzić w warzywniku, a następnie kupić nasiona. Planując jednak warzywnik, należy pamiętać, aby trzymać się zasad płodozmianu. Dzięki temu plony będą obfite, a gleba zdrowsza. Obszerny artykuł na temat stosowania płodozmianu w uprawie warzyw znajdziesz tutaj.

Wykonanie projektu ogrodu warto zlecić architektowi krajobrazu. Zadba o każdy szczegół. Fot. M. Ćwikła
Skompletuj nasiona, i nawozy
Gdy zaplanujesz już jakie posiejesz w tym roku warzywa i kwiaty jednoroczne oraz inne dekoracyjne rośliny z siewu, zamów nasiona. Nie rób tego odwrotnie. Na rynku jest bowiem mnóstwo nasion różnych pięknych gatunków roślin. Gdy najpierw zamówisz nasiona, a dopiero potem zaplanujesz gdzie je posadzisz, może się okazać, że zabraknie Ci na nie ogrodu! Kompletowanie nasion musi być przemyślane!
Wykonaj tez przegląd nawozów. Zastanów się na spokojnie czego potrzebujesz, co może się przydać i również zamów.
Sprawdź stan narzędzi
Prace ogrodnicze zimą nie wymagają używania narzędzi, ale to dobry czas na sprawdzenie, czy nie są zużyte lub popsute. Wyczyść je, naostrz, w razie potrzeby napraw lub dokup nowe narzędzia ogrodnicze. Teraz dostaniesz je w bardziej atrakcyjnych cenach niż w sezonie. Może uda się upolować dobre okazje.
Sprawdź w jakim stanie są rośliny
Zima to okres spoczynku dla roślin. Gdy jest sucho i nie ma śniegu, rośliny iglaste i zimozielone mogą jednak potrzebować wody. U roślin zimozielonych, np. u różaneczników mogą zacząć skręcać się liście. To oznaka niedoboru wody. Podlej je. Sprawdź też czy nie pospadały z nich okrycia zimowe. W przypadku większych opadów śniegu, należy strząsać go z roślin, a w szczególności z traw ozdobnych, roślin iglastych i zimozielonych. Czapy śniegu są ciężkie i rośliny mogą ulec deformacji lub nawet połamać się.

Czapy śniegu zalegające na roślinach należy strząsać. Fot. M. Ćwikła
Przytnij drzewa owocowe
Przycinanie drzew owocowych wykonujemy gdy są w czasie pełnego uśpienia, najlepiej na przełomie stycznia i lutego i zanim przyjdzie odwilż. Wtedy z powstałych ran nie będą wypływały soki. W tym czasie wykonujemy podstawowe cięcie mające na celu kształtowanie korony oraz jej prześwietlenie. Przede wszystkim usuń obumarłe gałązki, okaleczone bądź chore oraz tzw. „dziki”. Skróć gałęzie główne nadmiernie wydłużone i grożące złamaniem się. Usuń również gałęzie krzyżujące się i zagęszczające koronę. Przycinanie drzew owocowych to bardzo ważne prace ogrodnicze zimą. Tego zabiegu pielęgnacyjnego nie możesz pominąć.
Dokarmiaj ptaki
Rozmieść w ogrodzie karmniki dla ptaków i regularnie dosypuj do nich ziarno. Dzięki temu ocalisz życie wielu ptakom. Zimą zarówno ptaki jak i dzikie zwierzęta mają utrudniony dostęp do pożywienia. Jest go bardzo mało. Owoce i nasiona pozostające na roślinach w szybkim tempie zostają zjedzone i na początku roku rozpoczyna się dla nich prawdziwa bieda. Czym karmić ptaki? W karmniku dla ptaków powinny znaleźć się różnorodne nasiona. Warto przygotować dla nich urozmaiconą mieszankę, aby była bogata w różne składniki pokarmowe. Wśród rozsypanych ziaren nie powinno zabraknąć słonecznika – jest szczególnie lubiany przez skrzydlatych malców. Mieszankę można wzbogacić o proso, owies, len, konopie, pszenicę.
Odśnieżaj nawierzchnie
Gdy zaczyna padać śnieg, nie czekaj aż pokryje cały ogród grubą pierzynką. Odśnieżaj regularnie, a praca nie będzie zbyt ciężka. Wystarczy przejechać chodnik łopatą do śniegu lub nawet zamieść go brzozową miotłą. Odkładając odśnieżanie na później, pokrywa śniegu robi się coraz cięższa, a podeptany śnieg o wiele trudniej usunąć z nawierzchni niż puszysty. Odśnieżanie, to dość uciążliwe prace ogrodnicze zimą, ale bardzo ważne i niezbędne.
Staraj się nie dopuścić, aby na nawierzchni pojawił się lód. Do jego usunięcia użyj specjalnego skrobaka. W przypadku, gdy na nawierzchni pozostaną pozostałości lodu, posyp ją piaskiem. Sól to ostateczność.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła, serwisy prasowe firm