Prace ogrodnicze zimą

Wydawałoby się, że zimą o ogród nie trzeba dbać. Nic bardziej mylnego. Charakter prac jest nieco inny niż w pełni sezonu, ale ogrodnik w tym czasie nie odpoczywa. Oto prace ogrodnicze zimą, o których musisz pamiętać.

To waśnie teraz, zimą planujemy nowe nasadzenia, kupujemy nasiona, sprawdzamy narzędzia ogrodnicze, czyścimy je i ostrzymy, przycinamy drzewa owocowe i krzewy, pilnujemy czy rośliny są dobrze zabezpieczone przed zimnem, dokarmiamy ptaki, odśnieżamy… To jedynie najważniejsze i najbardziej pilne prace ogrodnicze zimą, które trzeba wykonać i nie odkładać ich na później.

Zaplanuj nasadzenia

Zima to idealny czas na planowanie nowych nasadzeń, wykonania projektu ogrodu. Teraz warto zlecić architektowi krajobrazu jego wykonanie, aby wczesną wiosną móc ruszyć w teren. Zimą również warto zaplanować co chcemy posiać lub posadzić w warzywniku, a następnie kupić nasiona. Planując jednak warzywnik, należy pamiętać, aby trzymać się zasad płodozmianu. Dzięki temu plony będą obfite, a gleba zdrowsza. Obszerny artykuł na temat stosowania płodozmianu w uprawie warzyw znajdziesz tutaj.

 

projekt ogrodu

Wykonanie projektu ogrodu warto zlecić architektowi krajobrazu. Zadba o każdy szczegół. Fot. M. Ćwikła

 

Skompletuj nasiona, i nawozy

Gdy zaplanujesz już jakie posiejesz w tym roku warzywa i kwiaty jednoroczne oraz inne dekoracyjne rośliny z siewu, zamów nasiona. Nie rób tego odwrotnie. Na rynku jest bowiem mnóstwo nasion różnych pięknych gatunków roślin. Gdy najpierw zamówisz nasiona, a dopiero potem zaplanujesz gdzie je posadzisz, może się okazać, że zabraknie Ci na nie ogrodu! Kompletowanie nasion musi być przemyślane!

 

nasiona

Zestaw nasion z oferty Leroy Merlin. www.leroymerlin.pl

 

Wykonaj tez przegląd nawozów. Zastanów się na spokojnie czego potrzebujesz, co może się przydać i również zamów.

Sprawdź stan narzędzi

Prace ogrodnicze zimą nie wymagają używania narzędzi, ale to dobry czas na sprawdzenie, czy nie są zużyte lub popsute. Wyczyść je, naostrz, w razie potrzeby napraw lub dokup nowe narzędzia ogrodnicze. Teraz dostaniesz je w bardziej atrakcyjnych cenach niż w sezonie. Może uda się upolować dobre okazje.

 

narzędzia ogrodnicze

Narzędzia Combisystem. www.gardena.pl

Sprawdź w jakim stanie są rośliny

Zima to okres spoczynku dla roślin. Gdy jest sucho i nie ma śniegu, rośliny iglaste i zimozielone mogą jednak potrzebować wody. U roślin zimozielonych, np. u różaneczników mogą zacząć skręcać się liście. To oznaka niedoboru wody. Podlej je. Sprawdź też czy nie pospadały z nich okrycia zimowe. W przypadku większych opadów śniegu, należy strząsać go z roślin, a w szczególności z traw ozdobnych, roślin iglastych i zimozielonych. Czapy śniegu są ciężkie i rośliny mogą ulec deformacji lub nawet połamać się.

 

ogród zimą

Czapy śniegu zalegające na roślinach należy strząsać. Fot. M. Ćwikła

Przytnij drzewa owocowe

Przycinanie drzew owocowych wykonujemy gdy są w czasie pełnego uśpienia, najlepiej na przełomie stycznia i lutego i zanim przyjdzie odwilż. Wtedy z powstałych ran nie będą wypływały soki. W tym czasie wykonujemy podstawowe cięcie mające na celu kształtowanie korony oraz jej prześwietlenie. Przede wszystkim usuń obumarłe gałązki, okaleczone bądź chore oraz tzw. „dziki”. Skróć gałęzie główne nadmiernie wydłużone i grożące złamaniem się. Usuń również gałęzie krzyżujące się i zagęszczające koronę. Przycinanie drzew owocowych to bardzo ważne prace ogrodnicze zimą. Tego zabiegu pielęgnacyjnego nie możesz pominąć.

 

przycinanie drzew owocowych

Piła do cięcia drewna z oferty sieci Castorama. www.castorama.pl

 

Dokarmiaj ptaki

Rozmieść w ogrodzie karmniki dla ptaków i regularnie dosypuj do nich ziarno. Dzięki temu ocalisz życie wielu ptakom. Zimą zarówno ptaki jak i dzikie zwierzęta mają utrudniony dostęp do pożywienia. Jest go bardzo mało. Owoce i nasiona pozostające na roślinach w szybkim tempie zostają zjedzone i na początku roku rozpoczyna się dla nich prawdziwa bieda. Czym karmić ptaki? W karmniku dla ptaków powinny znaleźć się różnorodne nasiona. Warto przygotować dla nich urozmaiconą mieszankę, aby była bogata w różne składniki pokarmowe. Wśród rozsypanych ziaren nie powinno zabraknąć słonecznika – jest szczególnie lubiany przez skrzydlatych malców. Mieszankę można wzbogacić o proso, owies, len, konopie, pszenicę.

 

karmniki dla ptaków

Karmnik dla ptaków z oferty KiK. www.firma.kik.pl

 

Odśnieżaj nawierzchnie

Gdy zaczyna padać śnieg, nie czekaj aż pokryje cały ogród grubą pierzynką. Odśnieżaj regularnie, a praca nie będzie zbyt ciężka. Wystarczy przejechać chodnik łopatą do śniegu lub nawet zamieść go brzozową miotłą. Odkładając odśnieżanie na później, pokrywa śniegu robi się coraz cięższa, a podeptany śnieg o wiele trudniej usunąć z nawierzchni niż puszysty. Odśnieżanie, to dość uciążliwe prace ogrodnicze zimą, ale bardzo ważne i niezbędne.

 

odśnieżanie

Łopata do odśnieżania z oferty Fiskars. www.fiskars.pl

 

Staraj się nie dopuścić, aby na nawierzchni pojawił się lód. Do jego usunięcia użyj specjalnego skrobaka. W przypadku, gdy na nawierzchni pozostaną pozostałości lodu, posyp ją piaskiem. Sól to ostateczność.

 

odśnieżanie nawierzchni

Zadeptany śnieg zamienia się w lód. www.buszrem.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła, serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram