Rośliny odporne na upały i suszę

Jak poradzić sobie, gdy na działce jest słaba i sucha gleba, a w dodatku jest silnie nasłoneczniona? Czy na takim terenie można stworzyć atrakcyjny ogród? Tak, pod warunkiem, że wybierzesz rośliny odporne na upały i suszę.

Pogoda latem staje się coraz bardziej dynamiczna. Występują okresowe susze, to znów silne opady, a nawet podtopienia. Jednak tych suchych dni jest coraz więcej. Oczywiście rośliny w ogrodzie trzeba podlewać, jednak urządzając teren działki, przede wszystkim należy wybierać gatunki, których wymagania siedliskowe są podobne do tych panujących na urządzanym obszarze. Jeżeli działka jest słoneczna i występuje na niej słaba, przepuszczalna gleba, oczywiście należy ją wzbogacić kompostem lub dodać żyznej ziemi, ale przede wszystkim, należy wybrać rośliny odporne na upały i suszę.

 

rośliny na suche i słoneczne miejsca

Rojniki świetnie radzą sobie na suchych i nasłonecznionych miejscach.

 

Dlaczego rośliny radzą sobie w trakcie suszy?

Rośliny porastające określone siedliska są przystosowane do panujących na nich warunków. Tak jest również w przypadku roślin egzystujących na suchych stanowiskach. Dzięki pewnym określonym cechom, świetnie dają sobie radę z niedoborem wody, wysokimi temperaturami czy palącym słońcem.

 

rozchodnik okazały w ogrodzie

Rozchodnik okazały jest niekłopotliwą i długowieczną byliną.

 

Rośliny o grubych liściach

Niektóre rośliny, aby przetrwać, magazynują wodę w liściach i gdy jest susza pobierają ją właśnie z liści. Dzięki temu mogą przetrwać podczas panujących latem gorących i suchych dni. Zebrana woda starcza im na bardzo długo. Liście tych roślin są bardzo charakterystyczne i nawet początkujący ogrodnik jest w stanie je odróżnić. Są grube, a po przecięciu soczyste. Dodatkowo często są pokryte kutnerem lub woskiem. Najbardziej znanymi wśród nich są rojniki i rozchodniki. Te rośliny odporne na upały i suszę tworzą rozety, które gęsto przylegają do siebie i zakrywają glebę.

 

Rośliny odporne na upały i suszę

Rojniki magazynują wodę w swoich grubych, mięsistych liściach.

 

Rośliny o wąskich i drobnych liściach

Poprzez liście następuje parowanie wody, więc im są cieńsze, gładsze i duże, tym więcej roślina traci wody. Aby temu zapobiec, niektóre gatunki wykształtowały je bardzo wąskie lub niezwykle małe, aby przez ich powierzchnię roślina traciła jak najmniej wody. Świetnym przykładem takich roślin jest np. lawenda, goździki sine, zawciągi nadmorskie czy rozmaryn. Z kolei ich zwarty pokrój chroni korzenie przed bezpośrednim nasłonecznieniem i również pomaga zatrzymać wodę.

 

rośliny na skalniaki

Goździki sine mają bardzo wąskie, srebrzyste liście, dzięki którym dobrze radzą sobie z niedoborem wody. Świetnie sprawdzają się na skalniakach.

 

Gatunki o srebrzystych liściach

Srebrzysty kolor liści powoduje, że promienie słoneczne odbijają się od nich. Następuje mniejsze parowanie wody, a sama roślina nie nagrzewa się zbyt mocno. Gatunki o takich liściach to idealne rośliny odporne na upały i suszę. Zwykle są gęsto owłosione i pokryte są dodatkowo kutnerem, który powoduje, że w dotyku są wręcz aksamitne, jak np. firletka kwiecista. Z kolei dziewanny mają duże liście, ale są grube i filcowate, co chroni je przed parowaniem wody i więdnięciem. Srebrne liście ma także powój krzewiasty czy santolina cyprysikowata.

 

rośliny na suche stanowiska

Firletka kwiecista ma srebrne, gęsto owłosione i pokryte kutnerem liście. To idealna roślina na suche stanowiska.

 

Korzenie

Rośliny przystosowane do życia na suchych terenach mają zwykle dość głęboki lub palowy system korzeniowy, dzięki czemu mogą pobierać wodę z głębszych warstw gleby. Tak jest np. w przypadku mikołajka nadmorskiego czy jałowców. Z kolei inne mają mięsiste korzenie, w których magazynują wodę. Tak jest w przypadku akantów, maków wschodnich czy modraka morskiego.

 

juki w ogrodzie

Idealnym uzupełnieniem rabaty na słonecznym i suchym miejscu będą juki, które rozwijają okazałe i bardzo wysokie kwiatostany.

 

Niezależnie od tego jak dobrze rośliny radzą sobie z upałami i niedoborem wody, warto przygotować dla nich dobre podłoże, które wzbogacimy np. kompostem, aby latem dobrze znosiły brak wody i wysokie temperatury.

 

Phlox subulata w ogrodzie

Płomyk szydlasty tworzy duże poduchy, które chronią korzenie przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Z kolei ich liście są bardzo małe, aby zminimalizować przez nie parowanie wody.

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram