Siekiera rozłupująca – Twoje must have do przygotowania drewna na opał

Sezon kominkowy już rozpoczęty. Najwyższy czas sięgnąć po dobrą siekierę i przygotować drewno na opał. Idealna do tego celu będzie siekiera rozłupująca, ale jaki model wybrać?

Wydawałoby się, że siekiera to takie proste narzędzie. Wystarczy uderzyć nią w klocek drewna i gotowe. Nic bardziej mylnego. W sprzedaży są dostępne różne rodzaje siekier – każda przystosowana do innej pracy. Jeżeli chcemy przygotować drewno na opał, które posłuży do palenia w kominku, piecu grzewczym czy na palenisku ogrodowym, wybieramy siekierę rozłupującą. Geometria ostrza i głowicy siekier powinna być dostosowana do konkretnych zadań i sytuacji, gwarantując optymalne efekty pracy. Ja miałam okazję przetestować dwie takie siekiery z oferty Gardena. To siekiera rozłupująca 1600S oraz 2800S.

Ze względu na ciężar obu narzędzi i trudność wykonania tego zadania, do przetestowania obu siekier poprosiłam męża.

Głowica i ostrze siekiery

Siekiery rozłupujące są ciężkie, mają specyficzną wklęsłą powierzchnię szlifu ostrza. Muszą mieć też optymalny kąt i geometrię głowicy. Obie testowane siekiery właśnie takie są. Wyróżnia je solidne wykonanie i mają ostre oraz wytrzymałe ostrze, które dodatkowo pokryte jest nieprzywierającą powłoką mającą na celu zmniejszanie tarcie, by głowica lekko wchodziła w drewno.

 

 

Siekiery te mają także funkcję młotka. W razie potrzeby można stosować go razem z plastikowymi, drewnianymi lub aluminiowymi klinami. Specjalnie frezowana powierzchnia zabezpiecza kliny.

 

 

Obie siekiery wyposażone są w nakładki zabezpieczające, aby przez przypadek nie zrobić sobie nimi krzywdy.

Trzonek siekiery

Trzonek wykonany jest ze wzmocnionego poliamidu. Dzięki temu jest lekki, a jednocześnie ma większa moc uderzeniową. Jest też trwały i solidny. Sprawia, że siekiera jest trwała i solidna. Miękkie elementy w uchwycie zapewniają pewny chwyt i wygodę użytkowania. Profilowane zakończenie trzonka zapobiega wyśliźnięciu się siekiery z ręki. Dodatkowa osłona trzonka ze stali nierdzewnej gwarantuje długowieczność produktu.

Co ważne, środek ciężkości siekiery znajduje się blisko głowicy, co decyduje o idealnym wyważeniu i rozłożeniu ciężaru siekiery

 

 

Czym różnią się siekiery 1600S i 2800S?

To, co różni te dwie siekiery to ich ciężar i wielkość. Siekiera rozłupująca 1600S waży 1,6 kg i ma długość 60 cm, natomiast siekiera 2800S waży 2,8 kg i ma długość 70 cm.

Zgodnie z zaleceniami producenta, model 1600S przeznaczony jest do rąbania drewna średniej wielkości, natomiast 2800S – do rozłupywania większych kawałków drewna.

 

 

Siekiera w akcji

Nasze testy wykonaliśmy na widocznym na zdjęciu poniżej dość grubym kawałku sosnowego pnia.

 

 

Pracę rozpoczęliśmy siekierą 2800S. Mąż wykonał kilka uderzeń próbnych i niemal od razu udało się odrąbać pierwsze kawałki drewna.

 

 

Siekiera lekko i płynnie wchodziła w drewno i bez trudu rozłupywał kolejne kawałki. Porąbanie całego pnia zajęło kilka minut, a muszę nadmienić, że do tej pory jeszcze nigdy nie używał tego typu siekiery.

 

 

 

 

 

 

W następnej kolejności użył siekiery rozłupującej 1600S. Jest zdecydowanie lżejsza i mniejsza, więc nie ma aż takiej siły, aby rozłupać duży kawał drewna, ale świetnie sprawdziła się do rozłupywania mniejszych kawałków.

 

 

Podsumowanie

Siekiera rozłupująca 2800S sprawdziła się rewelacyjnie. Nie sądziłam, że tak łatwo i szybko można porąbać nią tak wielki kawał drewna. Jest ciężka, ale dzięki temu wystarczy zamachnąć się i jej ostrze niesamowicie lekko i płynnie wchodzi w drewno. Mając w ręku takie narzędzie, przygotowanie drewna na opał to pestka. Natomiast siekiera rozłupująca 1600S przyda się do rąbania mniejszych kawałków drewna.

Warto zainwestować w dobre narzędzie, aby posłużyło na lata. Obie te siekiery mają gwarancję na 25 lat.

Więcej informacji na temat tych siekier znajdziecie na www.gardena.pl

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram