W duecie z wanną

Kąpiel w wannie kojarzy się z wyjątkową przyjemnością i relaksem. Czekamy na nią szczególnie po długim, stresującym dniu. Dlatego tak istotny jest wybór nie tylko odpowiedniego, najwygodniejszego dla nas, modelu wanny, ale również towarzyszącej jej armatury. To ona wizualnie uzupełnia aranżację strefy kąpieli i wpływa na komfort korzystania z niej.

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, jaka bateria powinna towarzyszyć naszej wannie, nie jest prosta. Zanim wybierzemy armaturę wannową, warto sprawdzić nasze upodobania – to czy lubimy korzystać z modeli dwu- czy jednouchwytowych, albo gdzie powinna znaleźć się rączka prysznicowa, by wygodnie można było z niej korzystać. Równie istotne będzie miejsce i sposób montażu. Możemy wybierać z baterii naściennych, podtynkowych czy ustawianych na rancie. Jeszcze inną opcją są wysokie modele stojące, pasujące idealnie do wanien wolnostojących. Każdy z wymienionych rodzajów armatury wymaga odmiennego sposobu montażu, na który niejednokrotnie trzeba się odpowiednio przygotować. Kolejnym ważnym elementem jest dopasowanie naszej baterii do aranżacji łazienki oraz jej estetyczna spójność z baterią umywalkową, prysznicową czy bidetową. W tym ostatnim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wybór armatury z jednej kolekcji.

 

 

Funkcjonalne modele natynkowe

Baterie montowane bezpośrednio na ścianie nad wanną to najpopularniejszy model przeznaczony do strefy kąpieli. Wybierać możemy spośród modeli jedno- i dwuuchwytowych. Baterie te standardowo wyposażone są w przełącznik wanna/natrysk i posiadają rączkę prysznicową z wężem. Tylko od użytkowników zależy sposób montażu rączki. Jeśli korzystamy z niej sporadycznie, zazwyczaj montowana jest z uchwytem zaraz obok baterii. Jeśli wanna służy nam także za prysznic, warto wybrać klasyczny drążek prysznicowy.

Popularność tego rozwiązania nie oznacza, że zaniedbywane jest wzornictwo modeli natynkowych. Wystarczy spojrzeć na nową baterię Vitto Black/Gold VerdeLine od Ferro. Prosty, elegancki design łączy się tu z ciekawym zestawieniem kolorystycznym: satynowej czerni oraz złota. Interesującą opcją są także baterie wannowe ze składaną wylewką. To jednouchwytowe modele Vitto VerdeLine oraz Zicco. Sprawdzą się idealnie zestawione np. z niewielką wanną, gdzie wystająca wylewka może zabierać cenne centymetry i wpływać na komfort osoby kąpiącej się. Obie baterie dostępne są w klasycznym chromie oraz satynowej czerni.

 

 

Pod płytkami, na wannie

Jeśli jesteście posiadaczami nowego mieszkania lub też czeka Was generalny remont łazienki, możecie przemyśleć montaż baterii podtynkowych. To niezwykle eleganckie rozwiązania. W modelach podtynkowych wszystko to, co zazwyczaj schowane jest w widocznym korpusie baterii, umieszczone zostaje w specjalnej obudowie pod ścianą i przykryte np. płytkami lub specjalną rozetą maskującą. Rozwiązanie to często wybierane jest do łazienek urządzanych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się ograniczona forma wyposażenia. Idealnie sprawdzą się modele podtynkowe Algeo i Algeo Square. To propozycje jednouchwytowe, wykończone w chromie. Ciekawie rozwiązano tu kwestię montażu rączki natryskowej – znalazła ona swoje miejsce na rozecie maskującej.

 

 

Innym pomysłem na montaż baterii wannowej jest ustawienie jej bezpośrednio na rancie wanny lub specjalnie przeznaczonej do tego półce. Wymagane jest tu przygotowanie otworów pod każdy element armatury. Nowy model Ferro One to bateria 3-otworowa, natomiast Adore White/Chrom – 4-otworowa. Taki rodzaj montażu umożliwia wyjątkowo komfortowe rozmieszczenie baterii – można ją mieć dosłownie pod ręką.

 

 

W klimacie salonu kąpielowego

Bateria wannowa może być także baterią wolnostojącą. Taka armatura zaprezentuje się najlepiej, gdy ustawimy ją przy wannie wolnostojącej, w dużym salonie kąpielowym. Zresztą – właśnie z myślą o takich aranżacjach została ona stworzona. W ofercie Ferro także znajdziemy właściwy model – to bateria Fiesta. Wprawdzie do jej montażu niezbędne jest odpowiednie podłączenie instalacji wodnej (poprowadzone w podłodze), jednak warto ponieść ten trud. Efektem będzie wyjątkowo zaaranżowana strefa wanny.

 

Źródło: Ferro

Dodaj komentarz

Instagram