Złoto w aranżacjach – jak stosować je w mieszkaniu?
Kolory oraz ich dobór znacząco wpływają nie tylko na wygląd całego pomieszczenia, ale również na panującą w nim atmosferę. Jak sprawdza się złoto w aranżacjach domowych?
Kolor złoty jest ciepły, rozjaśnia wnętrze, nadaje mu delikatnego blasku. Kiedyś kojarzony z przepychem i bogactwem, teraz bardzo chętnie stosowany w mieszkaniach urządzanych w różnych stylach. Złoto w aranżacjach wnętrzarskich ma ogromny potencjał dekoracyjny. Zwraca na siebie uwagę.
Zdaniem eksperta
Ewelina Saja, Homebook.pl
“Złoto w aranżacjach jest jak intensywna przyprawa – dodaje charakteru, jest kluczowe dla całościowego odbioru, nierzadko decydując o spektakularnym sukcesie efektu końcowego. W obu przypadkach obowiązuje jednak… złota zasada: odpowiedni umiar. W komponowaniu aranżacji z dodatkiem tego szlachetnego odcienia łatwo o efekt przesady i przytłoczenia. Warto pamięć jednak, że złoto daje niezliczone możliwości kolorystyczne – od odcienia różowego, po tzw. białe złoto oraz przyciemniane wydanie vintage. Ta różnorodność sprawia, że złote dodatki nie powinny ograniczać się do stylu glamour i parisian chic, a kolor doskonale odnajdzie się również w stylu skandynawskim oraz surowym lofcie.”
Paryski szyk
Eleganckie i perfekcyjnie dobrane dodatki połączone z dobrej jakości materiałami to idealne towarzystwo dla koloru złotego. Aby nadać aranżacji lekkości i niewymuszonego szyku, łączymy klasykę z nowoczesnością, elegancję z nonszalancją, tworząc atmosferę wszechobecnego artyzmu. To niewymuszony i nieostentacyjny luksus. Taka jest np. kolekcja Sophisticated, którą dla Ceramiki Tubądzin zaprojektował Maciej Zień. Projektant zdecydował się na piękny i ponadczasowy marmur.
“Bazą do stworzenia nowej kolekcji ceramiki była elegancja uchwycona w kamieniu – szlachetnym marmurze. Ten, którego użyłem, charakteryzuje się szczególną urodą – ma piękną barwę, która jest kompilacją bieli i szarości oraz czerni z dodatkiem zielonkawej żyłki. To zupełnie wyjątkowy marmur. Zobaczyłem go po raz pierwszy w Luwrze i od tamtej pory wiedziałem, że pewnego dnia wykorzystam to niesamowite połączenie w jednym ze swoich projektów” – mówi Maciej Zień.
Z nutą glamour
W tym stylu złoto w aranżacjach sprawdza się idealnie. Te eleganckie i stylowe, pełne blasku wnętrza są pełne przepychu, ale i zaskakujących zestawień kolorystycznych. Obowiązującym kolorem jest czerń, bordo, fiolet, które wprowadzają do wnętrza magiczny klimat. Warto sięgnąć również po biel i stworzyć bazę aranżacji z jasnych odcieni: bieli w różnych tonacjach, jasnych szarości, beży, delikatnych, szmaragdowych zieleni czy łagodnych błękitów.
Skandynawski umiar
Wnętrza utrzymane w tym stylu cechuje funkcjonalność, umiar, bliskość natury. Wybieramy meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów, a kolorystyka aranżacji utrzymana jest w jasnych kolorach, przede wszystkim w bieli, beżu, szarości, brązu. Czy w tak urządzonym mieszkaniu znajdzie się miejsce dla złota? Oczywiście, że tak, ale ten kolor powinien wystąpić w niewielkich ilościach, w formie delikatnych dodatków.
W stylu vintage
Obecnie szalenie popularny stał się styl vintage. Najczęściej zestawiamy ze sobą meble i dekoracje z lat 50. i 60. minionego wieku, choć dopuszczalne są także nawiązania do innych okresów historii. W ten sposób powstaje oryginalna mieszanka wnętrz z duszą, w których przeszłość wtapia się w teraźniejszość. Złoto w aranżacjach utrzymanych w stylu vintage świetnie sprawdzi się w formie dodatków. Stosujemy złoto w kolorze podstawowym lub postarzane. Naturalnie będą wyglądały lustra w złotych ramach czy inne dekoracje ścian. Można zdecydować się także na złote wazony, patery czy ozdobne talerze.
Nowocześnie i odważnie
Styl nowoczesny łączy prostotę z funkcjonalnością i elektryzującymi dodatkami. W takim wnętrzu złoto idealnie sprawdza się w bardziej wyszukanych i odważnych połączeniach z innymi kolorami i fakturami. Znakomicie dopełnia aranżacje w chłodnej kolorystyce. Ładnie uzupełnia się na bazie kontrastu z szafirem, kobaltem, grafitem, kolorem popielatym, oliwkowym czy szmaragdowym. Można je również łączyć z bielą oraz jej złamanymi odcieniami, a także z brązami.
Subtelne dodatki
Kolor złoty dodaje charakteru, dopełnia wnętrze i rozświetla je. Trzeba jednak bardzo uważać z jego ilością, aby złoto w aranżacjach nie przytłoczyło całej kompozycji. Umiejętnie zastosowany złoty akcent skupi na sobie najlepsze cechy kompozycji i nada jej nową jakość. Szczególnie lekko zaprezentuje się w mieszkaniach urządzonych w jasnych barwach. Pozwoli odbić wpadające światło i uczynić pomieszczenie jeszcze bardziej interesujące. W tym celu wybieramy drobne dodatki lub meble z dodatkiem złota np. w postaci smukłych nóżek, wąskich profili czy pasków. Taka aranżacja zaprezentuje się elegancko, wręcz subtelnie.
Ciekawą propozycją – lekką, a zarazem zwracającą uwagę – będzie dekoracja ścienna zastępująca tablicę korkową. Takie rozwiązanie sprawdzi się niemal w każdym stylu.
Efektowne oświetlenie
W kobiecych wnętrzach złoto w aranżacjach pięknie zaprezentuje się w różnych jego odcieniach. W jasnych aranżacjach, w których dominuje biel, miłym dla oka akcentem będą pojedyncze detale zarówno w jasnym odcieniu złota jak i różowym. Może to być np. efektowna lampa, która będzie stanowiła główny element dekoracyjny. Wyzwalające złoto można również łączyć z delikatnymi odcieniami różu i czerwieni.
Ciekawą propozycją jest najnowsza złota rodzina lamp Golden Brothers zaprojektowana przez Stefano Giovannoni. To lampy-postaci, w których odbijają się promienie światła uwydatniając plastyczność i płynność sylwetki. Złoci Bracia przybierają różne postawy, tworzą animowany krajobraz, który znakomicie personalizuje każdy zakątek domu.
Złoty kolor, przedstawiony nawet w najprostszej formie, nadal intryguje i przyciąga wzrok. Sprawia, że aranżacja staje się wyjątkowa, a wnętrze nabiera kreatywnej atmosfery z eleganckim sznytem.
Dekoracje w odcieniach złota
Decydując się na dekoracje w tym kolorze, kierujmy się zasadą: mniej znaczy więcej. Wystarczy nawet jeden dodatek, aby całość nabrała niepowtarzalnego smaku i charakteru. Może to być np. dekoracyjna poduszka ze złotymi detalami jak ta na zdjęciu poniżej. Tak efektowna dekoracja z pewnością zwróci uwagę i będzie stanowiła wisienkę na torcie całej aranżacji.
W roli dekoracji wspaniale zaprezentują się także osłonki na rośliny w różnych odcieniach złota. Tutaj warto puścić wodze fantazji i zadbać 0 różnorodność faktur i wzorów. Dzięki temu kompozycja wyda się ciekawsza i wielowymiarowa. Jednak i w tym przypadku należy podejść z rezerwą i ostrożnością. Złoto w aranżacjach nie może wymknąć się spod kontroli. Zamiast kilku złotych donic, można przecież wybrać jedną, ale efektowną.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm