Zapachy lata

Latem w ogrodzie powietrze przesycają słodkie, delikatne zapachy. I choć uwodzicielska moc aromatów jest ulotna, czar pachnącego ogrodu pozostaje w pamięci przez długi czas.

Pachnące kwiaty warto mieć w ogrodzie jak najbliżej, aby móc cieszyć się ich pięknym zapachem. Sadzimy je na brzegu rabaty, tuż przy tarasie czy placu wypoczynkowym. Wszędzie tam, gdzie najczęściej wypoczywamy. Nic nam po pachnących roślinach, które posadzimy z tyłu pokaźnej rabaty czy w najdalszym zakątku ogrodu. Niektóre z roślin uwalniają olejki eteryczne po ich dotknięciu bądź pod wpływem ruchu powietrza. Takie rośliny, o wonnych i kwiatach i pędach, można posadzić przy ścieżce czy fontannie. Przechodząc koło nich i dotykając gałązek, zapach tych roślin będzie się uwalniał. To samo będzie się działo z tymi roślinami przy spadających kroplach wody. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie np. płożącego tymianku pomiędzy kamienie brukowanej ścieżki. Po przydeptaniu rośliny, jej zapach będzie się uwalniał.

Zaciszne miejsce

Pachnące kwiaty nie powinny rosnąć w miejscach narażonych na silne wiatry. Wtedy zapach roślin szybko się rozwieje. Idealne będzie takie, gdzie powietrze jest stojące z lekkimi powiewami. Dobrym miejscem będzie teren wydzielony ścianą lub żywopłotem. Ciepło odbijające się od nasłonecznionej ściany spotęguje woń kwiatów. Które wybrać? W jakim towarzystwie je posadzić, aby kompozycja była spójna i atrakcyjna, a rośliny dobrze rosły? Pachnących kwiatów jest przecież wiele. Poznajcie bliżej róże, lawendę, płomyki wiechowate, lilie i surfinie.

Dodaj komentarz

Instagram