Czysta woda w kranie 

Woda, z której korzystamy w domu, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Pobieramy ją z sieci wodociągowej lub własnego ujęcia ale nie zawsze mamy wpływ na jej jakość i skład chemiczny. Największym problemem jest twardość wody, która płynie z kranów w naszych kuchniach i łazienkach. Woda z sieci wodociągowej bywa niesmaczna, czasem nieładnie pachnie. Może być wtórnie zanieczyszczona związkami żelaza pochodzącymi z korodujących rur. Z kolei woda z własnej studni jest zazwyczaj   twarda ze względu na zawartość jonów wapnia i magnezu. Może zawierać śladowe zanieczyszczenia zasysane podczas pompowania, a nawet bakterie. 

Twarda woda niekorzystnie wpływa na domowe instalacje i urządzenia grzewcze, tworząc trudny do usunięcia osad.  Powoduje odkładanie się kamienia w rurach, na elementach grzejnych podgrzewaczy wody, sprzętów gospodarstwa domowego, częściach maszyn, przyspieszając ich niszczenie i znacznie zwiększając zużycie energii. Utrudnia też czyszczenie zabrudzonych powierzchni gdyż wymaga stosowania większej  ilości mydła i innych środków czyszczących, a to z kolei negatywny wpływ na środowisko naturalne i powoduje dodatkowe koszty. 

 

 

Rozwiązaniem tych problemów jest montaż domowej stacji uzdatniania wody (zmiękczacza do wody), która jest urządzeniem służącym do redukcji stopnia twardości wody. Poprawi jej  jakość  oraz  ochroni instalację, urządzenia i armaturę przed przyspieszonym zużyciem i koniecznością wymiany.

Zmiękczacz wody to sprzęt praktycznie bezobsługowy, który zazwyczaj działa na zasadzie wymiany jonowej. Zmiękczacz wody umożliwia zamianę występujących w twardej wodzie jonów magnezu i wapnia na jony sodu, które znajdują się w złożu żywicznym urządzenia. To właśnie od wielkości takiego złoża (na które składa się specjalna żywica jonowymienna) zależy sprawność oraz wieloletnie i efektywne działanie urządzenia zmiękczającego wodę.

Jaki zmiękczacz wody wybrać? Wielkość a tym samym wydajność urządzenia dobiera się na podstawie wzoru, który uwzględnia twardość wody i jej średnie miesięczne zużycie w danym gospodarstwie domowym. Zazwyczaj dla rodziny składającej się z od 4 do 6 osób wystarczająca jest domowa stacja uzdatniania wody w której skład wchodzi złoże żywicy jonowymiennej o wielkości 20-30 litrów. 

 

 

W asortymencie Leroy Merlin znajdują się różne stacje uzdatniania wody oraz inne produkty umożliwiające zmiękczanie wody. Doradcy klienta doradzą jaki model wybrać, aby wyeliminować problemy z twardą wodą w kranie.

Korzyści wynikające ze stosowania zmiękczaczy do wody:

zmniejszone zużycie proszków do prania (około 70% dotychczasowego zużycia)

brak konieczności stosowania soli ochronnych w zmywarce

znacznie wydłużenie żywotności wszelkich urządzeń mających kontakt z wodą, szczególnie podgrzewaczy takich jak: piec CO, kaloryfery, instalacja hydrauliczna, terma, nawilżacze, pralka, zmywarka, czajniki, ekspresy do kawy

brak potrzeby używania odkamieniaczy do pralek

 zmniejszenie zużycia płynów do zmywania naczyń przynajmniej o 50%

znaczne zmniejszenie zużycia środków czystości, mydła, szamponów, wszelkich odżywek oraz innych kosmetyków myjących

wyeliminowanie zacieków na glazurze

łatwiejsze do utrzymania w czystości powierzchnie wanien, umywalek i armatura które po umyciu pozostaną czyste przez dłuższy okres.

dzięki całkowitemu wyeliminowaniu kamienia kotłowego z użytkowanej wody nie ma efektu tzw. zarastania instalacji grzewczych oraz związanych z tym strat energii, oszczędzamy znaczące kwoty na kosztach ogrzewania oraz czyszczenia instalacji.

Warto podkreślić, że stosując zmiękczoną wodę odczujemy diametralną poprawę smaku większości napojów gorących i potraw, zauważymy zmniejszone zużycie kawy i herbaty. Kąpiel w zmiękczonej wodzie stanie się przyjemnością w pełnym tego słowa znaczeniu. Miękka woda wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, przywraca skórze elastyczność i naturalny wygląd. Włosy nabierają blasku, przestają być kruche i łamliwe.

Źródło: Leroy Merlin

Dodaj komentarz

Instagram