Dżungla w domu czyli jak dbać o egzotyczne rośliny w mieszkaniu

 Jeżeli marzymy o dżungli w domu, a przestrzeń pozwala na posiadanie większych roślin, to warto zwrócić uwagę na poniższe gatunki:  

●      P jak PALMY, czyli królowe klimatu tropikalnego. Większość gatunków do prawidłowego wzrostu potrzebuje stanowisk o rozproszonym dostępie promieni słonecznych. Palmą, którą można eksponować na pełnym słońcu jest Areca Dypsis. Rodzaj areka tworzą okazy, które mogą być jedno i wielołodygowe. W warunkach naturalnych osiągają kilkadziesiąt metrów wysokości, a w przestrzeniach domowych przy odpowiedniej pielęgnacji dorosną do 2 m. Młode rośliny są bardzo delikatne z uwagi na długie wiotkie pędy. Z tego też względu należy wybierać dla nich stanowiska ciepłe  i odpowiednio nasłonecznione. Niższa palma, dorastająca do 1,5 m wysokości, która preferuje stanowiska zacienione to chamedora, a  jednym z popularniejszych gatunków jest Chamaedorea elegans. Jej ozdobą jest jasnozielone pierzaste ulistnienie. Z kolei jedną z łatwiejszych w uprawie palm jest kencja (Howea forsteriana). Na długich ogonkach liściowych osadzone są pierzaste (w dotyku lekko skórzaste) liście. W przeciwieństwie do palmy chamedora kencja nie znosi wody stojącej w doniczce.

●      Podobne, ale inne: Juka (Yukka) przypomina wyglądem palmę, lecz w rzeczywistości palmą nie jest. Swój egzotyczny wygląd zawdzięcza grubemu pniu, który zwieńczony jest na szczycie pióropuszem z liści. W warunkach naturalnych rośnie na terenach półpustynnych, stąd stanowisko w mieszkaniu powinno obejmować dostęp do światła. W przeciwnym razie liście będą wiotczeć i zmieniać swój kolor. Woda pod kontrolą: gruba skóra na liściach jest przystosowaniem roślin do niedostatku wody, stąd należy ją podlewać dopiero w momencie przesychania ziemi. Często mylony z palmami jest także Cycas revoluta. W wyglądzie można dopatrzeć się u niego cech zarówno palm jak i paproci. Pojedyncze listki są sztywne i ostro zakończone. Tworzą liście pierzasto złożone, które wyrastają z kłodziny (budują ją drewniejące nasady liści). Ciekawymi egzotycznymi gatunkami roślin, które nadają się także do uprawy w warunkach domowych są: strelicje i bananowce. Rośliny te potrzebują pełnego słońca, aby zachwycać swoimi połyskującymi mięsistymi liśćmi. Latem mają duże zapotrzebowanie na wodę i nie tolerują przeciągów. Strelicję warto zasilać nawozami do roślin kwitnących, ponieważ jest powszechnie znana pod nazwą „rajski ptak”. Zawdzięcza to barwnych charakterystycznym kwiatom.

 

1.Yucca 130-140 cm. 179 zł. 2. Areka 110-125 cm. 139 zł. 3. Bonsai Ficus Ginseng 90 cm. 169,90 zł. 4. Sagowiec 65 cm. 69 zł. 5. Yucca Maya Tree 120 cm. 219 zł. 

 

Zarówno palmy, jak i wymienione palmo-podobne gatunki narażone są na gnicie korzeni. Latem podlewanie powinno być obfitsze, natomiast w okresie jesienno zimowym umiarkowane. Zbita i wilgotna ziemia jest idealnym środowiskiem do rozwoju ziemiórek. W przypadku ich wystąpienia poza żółtymi tablicami lepowymi, które posłużą do monitoringu oraz wyłapywania muszek, warto regularnie rozluźniać podłoże.

Szkodnikiem, który chętnie odwiedza i zasiedla te rośliny jest wciornastek. Na roślinach ozdobnych występuje głównie wciornastek cieplarek. Owady te mają niewielkie rozmiary i często ich obecność może być stwierdzona dopiero po zauważeniu skutków żerowania. Szybki sposób na sprawdzenie, czy wciornastki zasiedliły roślinę: pod liść podłożyć kartkę papieru i delikatnie nim poruszać. Jeżeli wciornastki znajdują się na roślinie, to na kartce pojawią się drobne owady w kształcie przecinków. W zwalczaniu warto posłużyć się preparatem firmy Target Emulpar Spray, który pomoże również w walce z przędziorkami, tarcznikami
i wełnowcami.

Walorem dekoracyjnym wymienionych gatunków są liście, stąd ważne jest kontrolowanie ich stanu. Żółknące i usychające końcówki mogą sugerować niedostateczną wilgotność powietrza. Rośliny lasów tropikalnych przyzwyczajone są do wysokiej temperatury i równie wysokiej wilgotności. W tym wypadku palmy potrzebują zraszania – należy je wykonać w godzinach, kiedy słońce nie operuje mocno na liście. Zaschnięte liście należy usuwać. Wpłynie to pozytywnie zarówno na wygląd estetyczny rośliny, ale także jej zdrowie. Liście, na których pojawiają się brązowe plamy z jasnymi otoczkami i skupieniami zarodników w części centralnej zostały zasiedlone przez grzyby, które doprowadziły do rozwoju plamistości liści. Jest to choroba grzybowa powszechna u roślin doniczkowych. Silnie porażone liście należy usunąć i zastosować środek grzybobójczy (fungicyd). Kolejny punkt to zaspokojenie potrzeb danego gatunku na warunki świetlne. Juka i cycas będą reagować na niedostatek promieni słonecznych nienaturalnie wyginając się w ich poszukiwaniu. Poza zapewnieniem optymalnych warunków do rozwoju, warto jest wspierać wymienione rośliny nawozami do roślin zielonych. Będą wtedy silniejsze,
a należy pamiętać, że osłabione rośliny są bardziej podatne na porażenie ze strony szkodników i patogenów. 

 

1.Alokazja 35 cm. 22,99 zł. 2. Monstera dziurawa 60 cm. 49,99 zł. 3. Bananowiec 45 cm. 27,99 zł. 4. Monstera Deliciosa 80 cm. 99 zł. 5. Monstera 25 cm. 36,99 zł.

 

●      We wnętrzu inspirowanym tropikalną dżunglą nie może zabraknąć monstery. Monstera deliciosa (monstera dziurawa) zyskała w ostatnim czasie na popularności ze względu na swoje duże, skórzaste, intensywnie wybarwione i sercowato powycinane liście z dziurami. Przy doborze gatunku warto wiedzieć, że nie każda monstera rozwija liście z charakterystycznymi „dziurami”: należy zwracać uwagę na etykiety. Nazewnictwo nawiązuje do jej monstrualnego wyglądu: pnącza, które w warunkach naturalnych może osiągać nawet 10 m długości, rozrastając się nie tylko na powierzchni ziemi ale i pniach (jest to możliwe za pomocą korzeni powietrznych). Oprócz monstery, do rodziny roślin obrazkowatych przynależy również pnącze, którym jest filodendron. Podobnie jak w przypadku monstery, filodendron jest cienioznośny, ale różnicę stanowi jego zapotrzebowanie na wodę. Filodendron powinien mieć stale wilgotną glebę. Niezwykle efektowną z uwagi na silnie unerwione liście jest również alokazja. Bogata oferta odmian sprawia, że alokazje zachwycają liśćmi w wielu interesujących kolorach. Należy jej zapewnić światło rozproszone.

Pielęgnacja roślin obrazkowych powinna obejmować: przecieranie liści z kurzu; w przypadku pnączy wsparcie rozrastającej się rośliny palikami (zabezpieczy je przed załamywaniem); umiarkowane podlewanie (żółknięcie, brązowienie liści i zapach zgnilizny z korzeni wskazuje na przelanie rośliny); w przypadku suchego powietrza w mieszkaniu warto co jakiś czas zraszać liście; jeśli liście bledną może oznaczać to, że potrzebują nawożenia. Nadmierne podlewanie może doprowadzić do porażenia przez grzyby i rozwinięcia plamistości liści filodendrona. Porażone liście należy usuwać i zastosować preparat grzybobójczy.

 

1.Storczyk Falenopsis 60 cm. 95 zł. 2. Storczyk Falenopsis 3 pędy. 29,99 zł. 3. Storczyk Falenopsis 34,99 zł. 4. Storczyk Falenopsis 50-70 cm. 69,99 zł. 5. Storczyk Falenopsis 50-70 cm. 29,99 zł.

 

●      Różnorodność dostępnych gatunków i odmian storczyków jest niezwykle duża. Popularne i łatwe w uprawie są Phalaenopsis, Cymbidium i Dendrobium. Storczyki to epifity, które w warunkach naturalnych rozwijają się w koronach drzew równikowych lasów tropikalnych. We wnętrzach najlepiej czują się na wystawie wschodniej, z dala od przeciągów, ostrego słońca i grzejników. Podlewanie storczyków, a raczej ich moczenie polega na kilkunasto minutowym zanurzaniu doniczki z roślinami w wodzie. Po namoczeniu powinno się poczekać aż woda odcieknie i dopiero umieścić roślinę w docelowej osłonce. Zabieg ten należy powtarzać co 7-10 dni. Aby wzmocnić rośliny i wspomóc ich kwitnienie można zastosować nawożenie. W podłożu specjalnie przeznaczonym do storczyków (głównie kory) można umieścić pałeczki (np. nawóz do storczyków 20g Target) czy aplikatory (np. nawóz do storczyków ORCHID POWER 30 ml COMPO). Nawóz można wprowadzić również w formie sprayu (np. nawóz do storczyków 0,25l FLOROVIT). Po przekwitnięciu uschnięty pęd kwiatostanowy należy nisko przyciąć.

Źródło: Leroy Merlin

Dodaj komentarz

Instagram