Wnętrza inspirowane kosmosem

Urokliwe konstelacje gwiazd, fascynujące odległe planety, magiczne fazy księżyca – wnętrza inspirowane kosmosem intrygują, nadają aranżacji tajemniczej aury, są po prostu… nie z tej ziemi.

Człowieka od niepamiętnych czasów fascynował kosmos, to co odległe, najmniej dostępne. Patrząc w niebo, ludzie szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Żeglarze, dzięki konstelacjom gwiezdnym, określali położenie oraz kurs swoich statków, rolnicy zaś badając fazy Księżyca określali korzystny moment siewu, zbioru plonów.

Kosmos i kosmiczna przestrzeń wciąż skrywa przed nami tajemnice. Pomimo najnowszych osiągnięć cywilizacyjnych i naukowych, wszechświat obfituje w wiele nierozwiązanych zagadek.

 

urządzanie salonu

Lampa z kolekcji Cosmos z możliwością regulowania kierunku ustawienia ramion, dzięki czemu możemy oświetlić wybraną przez nas przestrzeń. Cena 1 433 zł. www.9design.pl

Kosmos w domu

Namiastkę kosmosu możemy stworzyć we własnym domu, wprowadzając motyw Księżyca, planet Układu Słonecznego, konstelacji gwiazd czy pozaziemskie desenie. Wybieramy kompozycje z dodatkiem złota, srebra, fioletu, czerni i oczywiście głębokiego granatu. Wnętrza inspirowane kosmosem, wbrew pozorom nie są zarezerwowane tylko dla nowoczesnych przestrzeni. Równie ciekawie będą wyglądały w duchu glamour, ekstrawagancji, egzotyki… Wszystko zależy w jaki sposób zostaną wkomponowane w przestrzeń i stylizację.

 

inspirujące wnętrza

Aranżacja wnętrza z kwarcytem Alexandrite od Interstone. www.interstone.pl

Fascynacja gwiazdami

Tradycja łączenia gwiazd w symboliczne kształty, które nazywamy gwiazdozbiorami, sięga niepamiętnych czasów starożytnych. Nazywano je imionami bogów, starożytnych bohaterów czy zwierząt. Szczególne miejsce zajmowało dwanaście gwiazdozbiorów zodiakalnych. Wyróżnienie tych konstelacji przez starożytnych już w V wieku p.n.e. podyktowane było względami czysto praktycznymi, mianowicie istniała zależność pomiędzy wędrówką Słońca na tle tych gwiazdozbiorów, a porami roku.

Jeden z największych uczonych starożytności, grecki astronom Hipparchos w swoim katalogu umieścił 49 gwiazdozbiorów. Wygląd rozgwieżdżonego nieba praktycznie nie zmienił się od tamtych czasów czasów. Dziś przyjmuje się, że wszystkich gwiazdozbiorów jest 88. Nadal fascynują, budzą podziw i ujmują swym pięknem.

 

nowoczesne dekoracje wnętrz

Lampa wisząca Constellation przypominająca świetlistą konstelację gwiazd. Cena 1 750 zł. www.miloohome.pl

 

Po inspiracje gwiazdozbiorami i nieskończoną naturą przestrzeni sięgnęli projektanci Rooms Design tworząc dywany z kolekcji Night of Hunter. Wpleciony obiekt UFO dodaje absurdalności na miarę dzieła sztuki, będącego poza czasem – komentują projektanci.

urządzanie salonu

Dywan Deet at Night z kolekcji Night of Hunter. Wzory dywanów z tej kolekcji są reinterpretacją autentycznych motywów typowych dla dywanów gruzińskich. Wykonywane są ręcznie w Nepalu z wełny himalajskiej. Rozmiar 300×230 cm. www.mood-design.pl

Z widokiem na gwiazdozbiory

Rozgwieżdżone niebo to również idealny motyw do pokoju dziecięcego. Wspomaga wyobraźnię, rozbudza marzenia, zachęca do poznawania. Ciekawie zaprezentuje się fototapeta z mapą gwiazdozbiorów jak na zdjęciu poniżej. W połączeniu z meblami modułowymi Vox Stige tworzy bardzo ciekawe zestawienie. Meble można dowolnie łączyć ze sobą i budować w pełni dopasowane do potrzeb i wieku dziecka zestawy.

inspirujące wnętrza

Kolekcja modułowych mebli Vox Stige dla dzieci i młodzieży. Projekt Łukasz Stawarski i Bartłomiej Pawlak. www.vox.pl

Księżycowe impresje

Motywy Księżyca dodają wnętrzu tajemniczych i nieco melancholijnych nut. W końcu jest on symbolem zarówno intelektu jak i poetyckiego natchnienia. Wspaniale zaprezentuje się w chłodnych, stonowanych aranżacjach. Motyw naszego ziemskiego satelity warto wyeksponować na ścianie np. w postaci realistycznej fototapety, ale może również zagościć na tekstyliach, dekoracjach czy meblach. Ciekawym przykładem jest np. komoda Selene od Baxter. Jej lakierowana powierzchnia wspaniale kontrastuje z idealnie okrągłą wstawką marmurową inspirowaną księżycem.

 

urządzanie salonu

Komoda Selene marki Baxter z marmurową wstawką inspirowaną Księżycem. Cena od 67 515 zł. www.mesmetric.com

Fazy Księżyca

Ludzie od zarania dziejów przywiązują bardzo dużą uwagą do poszczególnych faz Księżyca. Nów wprowadza organizm w wyciszenie i spokój psychiczny, a tym samym nieco osłabia go. Dlatego mówi się, że w czasie nowiu warto zadbać o swoje zdrowie. W tym czasie mamy też najmniej energii. Wraz z przyrostem Księżyca wzrasta energia organizmów żywych. Pełnia wpływa na dobre zdrowie i chęć do działania.

Wspaniałym przykładem inspiracji fazami naszego ziemskiego satelity są lampy Half słynnej maki oświetleniowej Milan Iluminacion.

 

nowoczesne dekoracje wnętrz

Lampy Half marki Milan Iluminacion. www.greston.com.pl

 

Urządzając łazienkę również można sięgnąć po elementy wyposażenia inspirowane kosmosem. Na uwagę zasługuje najnowsza kolekcja armatury łazienkowej Temisto marki Deante wzorowana na kolorach i fazach naszego ziemskiego satelity. Czarne Temisto Nero pochłania światło i fascynuje jak Księżyc w nowiu. Baterie Temisto Chrom są świetliste i jasne jak Księżyc w pełni, natomiast Temisto Mosiądz przypomina płomienny Księżyc. Aranżację poniżej wspaniale dopełnia lustro przypominające księżyc oraz okrągła umywalka. Kolorystyka tej łazienki wzmacnia efekt.

 

inspirujące wnętrza

Armatura umywalkowa Temisto Chrom. www.deante.pl

Słońce w roli głównej

Nie mniej uwagi projektanci przywiązują do inspiracji słońcem oraz planetami naszego Układu Słonecznego. Słońce często gości w aranżacjach egzotycznych i tych z orientalną nutą, ale nie tylko. Rozjaśnia rozświetla i ociepla wnętrze. Wzbudza pozytywne emocje. Pięknie prezentują się na tkaninach, ale też w postaci luster czy lamp.

 

nowoczesne dekoracje wnętrz

Lampa podłogowa Antenne Gold. Wykonana ze stali, wysokość 166 cm. Cena 1 099 zł. www.lampy-tripod.pl

Dekoracje na szkle

Motywy planetarne najczęściej ukazywane są na tkaninach czy dekoracjach ściennych. Takie impresje bardzo interesująco prezentują się również na szkle. Ciekawą propozycją są reprodukcje na szkle oferowane przez Miloo Home. Powstały one we współpracy z artystką-grafik Magdaleną Łężak w ramach edycji limitowanej.

 

nowoczesne dekoracje wnętrz

Reprodukcja na szkle z limitowanej kolekcji Miloo Home. www.miloohome.pl

Tapeta w roli głównej

Na odbiorcy duże wrażenie zrobi tapeta z motywem planetarnym jak np. tapeta The Universe marki Mindthegap. Jej oryginalny i tajemniczy wzór ukazujący planety z pewnością stanie się głównym elementem decoracyjnym pomieszczenia. Projekt utrzymany jest w ciepłej kolorystyce brązu, miedzi i zieleni, urozmaici zarówno nowoczesny salon jak i pokój dziecięcy.

 

urządzanie wnętrz inspiracje

Tapeta The Universe marki Mindthegap. www.dekorianhome.pl

 

Świat obrazów nawiązujących do kosmosu znajdziemy również na tapetach z kolekcji IX włoskiego producenta Glamora. Wodoodporne wykończenie GlamFusion sprawia, że grafiki Glamora doskonale sprawdzą się nie tylko w salonie i kuchni czy pokoju dziecięcym, ale także w łazience. Pod prysznicem, obok wanny, nad lustrem – wilgotne powietrze, a nawet bieżąca woda, nie jest żadną przeszkodą.

 

nowoczesne dekoracje wnętrz

Tapeta z kolekcji IX marki Glamora. www.dekorianhome.pl

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

3 komentarze

wandareply
Marzec 26, 2020 4:25 pm

Różne efekty (kosmiczne też) można uzyskać wykorzystując fototapety. Zależy co chcemy osiągnąć. Ja zanim urządziłam salon szukałam kilka tygodni inspiracji. W końcu skorzystałam ze strony https://www.dekowizja.pl/fototapety/do-salonu polecam, szeroki wybór i fajne ceny

adminreply
Marzec 26, 2020 5:59 pm

Pani Wando, fototapety (w tym przypadku o tematyce kosmosu) to świetny pomysł. A gdy przyjdzie nam ochota na inną inspirację, wystarczy wymienić fototapetę i gotowe:)

Tulup.plreply
Wrzesień 14, 2020 9:17 am

Ja natomiast polecam obrazy z różnymi motywami, niekoniecznie z motywem kosmosu, idealna dekoracja tak naprawdę do każdego wnętrza. I jeżeli miałabym polecić jakiś sklep, to zdecydowanie byłby to ten sklep: https://www.tulup.pl/ – olbrzymi wybór, solidna jakość i przystępne ceny 🙂

Dodaj komentarz

Instagram